مجوز موسیقی

مجوز موسیقی
بهمن 22, 1401
294 بازدید

سلام من شایان رسول زاده هستم مدیر اجرایی موسیقی و در این مقاله میخوام توضیحات کاملی پیرامون اخذ مجوز ها برای تولید موسیقی را در اختیار شما بزارم لطفا تا پایان مقاله همراه من باشید و اگر احتیاج به دریافت مجوز دارید با من در تماس باشید در پایان این مقاله میتونید آهنگی که میخواین […]

سلام من شایان رسول زاده هستم مدیر اجرایی موسیقی و در این مقاله میخوام توضیحات کاملی پیرامون اخذ مجوز ها برای تولید موسیقی را در اختیار شما بزارم لطفا تا پایان مقاله همراه من باشید و اگر احتیاج به دریافت مجوز دارید با من در تماس باشید در پایان این مقاله میتونید آهنگی که میخواین براش مجوز صادر بشه رو آپلود کنید تا به دست من برسه و اگر احتیاج به اخذ مجوز برای آهنگتون دارید در پایان مقاله شماره تماس بنده درج شده.

مجوز قصه ی سخت موزیسین ها

شاید تا به حال به گوشتان رسیده است که خواننده ای ممنوع الکار شده است و یا ارشاد به او مجوز نداده است اما کل قصه را نمیدتنید یا اصلا مفهوم غیر مجاز در عین سادگی برایتان پیچیده است.

هر خواننده ای در ایران برای فعالیت حرفه ای نیاز به مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد و اخد این مجوز ها به عهده اداره ای با نام دفتر موسیقی است که زیر نظر وزارت ارشاد کار میکند و شخصی در مقام مدیر کلی این اداره را مدیریت میکند.
مدیر کل دفتر موسیقی زمان مدیریت اش هیچوقت مشخص نیست و حتی در طی یکسال میشود مدیر آنرا تغییر داد که تغییر مدیریت و انتخاب مدیریت به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.به نوعی مدیر کل دفتر موسیقی مثل مربی فوتبال میماند که برای پیشبرد اهداف و پیشرفت تیم دفتر موسیقی را با کارمندها تحویل میگیرد و زمانی که ببیند دیگر به درد این تیم نمیخورد و نمیتواند به عنوان قهرمانی برسد استعفا میدهد و یا وقتی در پست مدیریتی خوب ظاهر میشود و تیم را به مقام قهرمانی میرساند استعفا میدهد. و اتفاق هایی دیگر که ممکن است مدیر دفتر موسیقی تغییر کند

هر خواننده ای در ایران برای فعالیت حرفه ای نیاز به مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد و اخد این مجوز ها به عهده اداره ای با نام دفتر موسیقی است که زیر نظر وزارت ارشاد کار میکند و شخصی در مقام مدیر کلی این اداره را مدیریت میکند.
مدیر کل دفتر موسیقی زمان مدیریت اش هیچوقت مشخص نیست و حتی در طی یکسال میشود مدیر آنرا تغییر داد که تغییر مدیریت و انتخاب مدیریت به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
به نوعی مدیر کل دفتر موسیقی مثل مربی فوتبال میماند که برای پیشبرد اهداف و پیشرفت تیم دفتر موسیقی را با کارمندها تحویل میگیرد و زمانی که ببیند دیگر به درد این تیم نمیخورد و نمیتواند به عنوان قهرمانی برسد استعفا میدهد و یا وقتی در پست مدیریتی خوب ظاهر میشود و تیم را به مقام قهرمانی میرساند استعفا میدهد. و اتفاق هایی دیگر که ممکن است مدیر دفتر موسیقی تغییر کند
هر شخصی که در این جایگاه مینشیند قوانین خود را دارد گاهی روند اخذ مجوز ها آنقدر سخت میشود که صدای تمام موزیسین ها و عواملی که در مارکت موسیقی کار میکنند در می آید و بعضی وقت ها آنقدر آسان میشود که همه کیف میکنند و در نهایت به نیکی از آن مدیر یاد میشود.

اما اصلا برای چه خواننده ها باید مجوز بگیرند؟

هر خواننده ای که قرار است به صورت حرفه ای فعالیت کند و پا به روی صحنه بگذارد واجب است که مجوز بگیرد تا از فیلتر های وزارت ارشاد رد بشود و تشخیص داده شود که این قطعه مناسب برای پخش است.

برای اخذ مجوز چه کارهایی باید کرد؟

در مرحله اول ترانه ای که قرار است توسط خواننده اجرا شود برای کارشناسی از طریق کارتابل دفتر موسیقی به دفتر موسیقی ارسال میشود و تمام مراحل اخذ مجوز باید از طریق موسسه های فرهنگی هنری انجام شود.
در این مرحله شاعران نامداری که مورد تاید میباشند ترانه را بررسی که و در نهایت ممکن است سه نظر بدهند.
ا-اگر ترانه تحت هر شرایطی مناسب اجرا نباید کارشناسان شعر آن را رد کرده و به هیچ عنوان امکان اخذ مجوز نیست
2- اگر بخشی از ترانه مناسب اجرا نباشد کارشناسان آن بخش را متذکر میشوند که اصلاح شود و اصطلاحا میگویند ترانه اصلاحیه خورده.
3- ترانه بدون هیچ مشکل و اصلاحیه ای تایید میشود لازم به ذکر است ترانه هایی که اصلاحیه میخورند پس از اصلاح تایید میشوند.
بعد از تایید شعر چه کاری انجام میشود؟
بعد از تایید شعر دیگر کاری با کارتابل شعر نداریم آن را بسته و کارتابل موسیقی را باز میکنیم که تمام موسسه های فرهنگی این دو کارتابل را دارند.

چرا کارتابل موسیقی؟

پس از تایید شعر حال باید مجوز موسیقی را بگیریم و در این بخش کارشناسان موسیقی که آنها نیز از موزیسین های سرشناس و تایید شده هستند موسیقی هارا بررسی میکنند و اگر از نظر فالش خوانی تنظیم نا مناسب میکس و مستر نا مناسب و موارد دیگر آن موسیقی مورد تایید باشد موسیقی نیز تایید میشود در غیر این صورت مثل بخش ترانه موسیقی هم اصلاحیه میخورد

الان که مجوز شعر و ترانه صادر شده یعنی خواننده میتواند موزیک اش را منتشر کند؟

خیر!! برای اخذ مجوز موسیقی می بایست مشخصات تمام عوامل تولید مثل خواننده، آهنگساز، ترانه سرا، تنظیم کننده و نوازنده ها ثبت شود و در حراست دفتر موسیقی بررسی شوند در صورتی که هر کدام از عوامل ممنوع الکار به هر علتی نباشند موسیقی برای کارشناسی برای کارشناسان ارسال میشود اما اگر هر یک از عوامل ممنوع الکار باشند باید از عوامل تولد حذف شوند.
یعنی پس از تایید عوامل و تایید شعر و موسیقی میشود موزیک را منتشر کرد؟
خیر!! پس از تایید شعر، عوامل تولید و موسیقی اثر موسیقی برای واحد تطبیق ارسال میشود در این واحد کارشناس موسیقی را گوش میدهد و با ترانه اثر تطبیق میدهد که همان ترانه ای که مجوز گرفته خواننده خوانده باشد بعد از آن واحد نظارت کل کار را بررسی میکند که موسیقی با موازین و مقررات کشور همسو باشد و بعد از آم اثر برای کتابخانه ملی فرستاده میشود که در آنجا موسیقی ثبت شود و در نهایت مجوز انتشار صادر میشود.

الان میشود موسیقی را منتشر کرد؟

بله! بعد از دریافت نامه انتشار موسیقی میتواند در شبکه های مجازی و سایت های معتبر پخش شود.
برای انتشار آلبوم هم باید تمام قطعات آلبوم جداگانه ثبت شوند؟
برای انتشار آلبوم نیازی به ارسال جدا جدا نیست در بخش اول که باید مجوز ترانه گرفته شود موسسات گزینه انتشار آلبوم را انتخاب میکنند و تمام ترانه های آلبوم را ارسال میکنند اگر تمام ترانه ها تایید شد ادامه کار را مثل انتشار تک آهنگ انجام میدهند اما مثل ارسال ترانه به صورت یکجا و آلبوم اما برای هر قطعه باید مشخصات کل عوامل ثبت شود؟

دکلمه و موسیقی های یک دقیقه ای هم نیاز به مجوز دارند؟

بله! دکلمه و موسیقی های یک دقیقه ای هم نیاز به اخذ مجوز دارند و مراحلشان نیز مثل اخذ مجوز تک آهنگ است فقط ابتدا باید گزینه دکلمه انتخاب شود و برای موسیقی های یک دقیقه ای گزینه تک آهنگ انتخاب شود.
برای موزیک ویدیو هم باید مجوز گرفت؟

دریافت مجوز تیزر

تبلیغاتی

برای موزیک ویدیو هم باید مجوز گرفت به شرط آنکه موسیقی اثر مجوز نشر گرفته باشد بعد از فایل موزیک ویدیو به همراه مشخصات بازیگران و عوامل تولید به صورت دستی به کارمند مورد نظر دفتر موسیقی تحویل داده میشود در این بخش اگر موازین و مققرات کشور رعایت نشده باشد موزیک ویدیو اصلاحیه میخورد و اگر مورد تایید باشد موزیک ویدیو بدون اصلاحیه تایید و مجوز نشر اش صادر میشود.

دریافت مجوز آهنگ یک دقیقه ای

مجوز موزیک دلی

آهنگ های دلی که اینروز ها خیلی رایج شده در اینترنت هم اگر بیشتر از یک دقیقه باشند حتما احتیاج به مجوز دارند اما مجوز این نوع ترک ها کمی آسان تر است

محدودیت های دریافت مجوز

چه آهنگ هایی مجوز نخواهند گرفت

به طور مثال اگر شما قبلا در سایت رادیوجوان موزیک منتشر کرده باشید باید ابتدا آن را پاک کرده و بعد اقدام به گرفتن مجوز کنید البته حذف کردن آهگ از رادیو جوان کار دشواریست که ما در یک مقاله کامل در مورد آن صحبت کرده ایم و این کار را برای شما انجام میدهیم این مقاله

جرم مجوز نداشتن آهنگ

اگر مجوز نگیریم چی؟

اگر خواننده ای مجوز نشر برای قطعاتش نگیرد میتواند فعالیت کند و آثار خود را به تمام پلت فرم های مجاز و غیر مجاز برای پخش بدهد اما اگر روزی بخواهد به صورت حرفه ای فعالیت کند با تهیه کننده ای قرارداد ببندد و یا کنسرت بگذارد ممنوع الکار محسوب شده و باید برای رفع ممنوع الکاری اش زمان زیادی را در دفتر موسیقی و وزارت ارشاد صرف کند.
البته ممکن است خواننده ای بدون اخذ مجوز در قالب قوانین و مقررات کشور فعالیت کند و ممنوع الکار هم نشود اما قطعاتی را که بدون اخذ مجوز منتشر کرده است را نمیتواند در آلبوم رسمی خود یا کنسرت هایش اجرا کند.

اعتبار مجوز آهنگ چقدر است

زمان اعتبار

مجوز قطعات و آلبوم ها بعد از انتشار پایان ندارند و تنها تاریخی که در مجوز ها ارایه میشود زمان شروع مجوز است

شرایط مجوز

برای گویش ها و زبان های مختلف

هر نوع موسیقی با هر گویش و لهجه ای نیاز به اخذ مجوز دارند و در روند اخذ مجوز گزینه های گویش و لهجه تغییر میکند به طور مثال اگر شما ترانه ای با گویش یزدی دارید در بخش گویش زبان یزدی را انتخاب میکنید

شرایط مجوز

برای گویش ها و زبان های مختلف

هزینه های اخذ مجوز قیمت ثابتی ندارد و هر شرکتی با توجه با سوابق کاری اش برای اخذ مجوز ها هزینه ای را دریافت میکنند (میانگین برای اخد مجوز تک آهنگ و موزیک ویدیو مبلغ 1میلیون تومان الی 3میلیون تومان برای اخذ مجوز آلبوم با توجه به تعداد قطعات بین 10میلیون الی 30 میلیون تومان توسط موسسات دریافت میشود)